Gönüllü
ICEP LOGO
TÜRKÇE ENGLISH
Türkçe English
um tr tr tr tr tr um
s s s s s
 
s
s


gonullu olmak ister misiniz?
 
s
 
Ana Sayfa » Lise Değişim Programı

Lise Değişim Programı

Print

Amerika'da Lise Değişim Programı

Yaşam, sadece okulunuzdan ailenizden ve bulunduğunuz şehir veya ülkeden ibaret değil. Peki, başka şehir ve ülkeleri hiç merak etmiyor musunuz? Yeni bir ülke ve yeni bir okulda, yeni arkadaşlar edinmek ve yeni şeyleri keşfetmeyi düşündüğünüz hiç olmadı mı?
O halde, Amerika'daki Liseliler için düzenlenen Kültürel Değişim Programı'nı inceleyin. Programda size ait birçok yeni şey bulacaksınız, yeni dünyayı keşfetmek ve İngilizcenizi daha ileri düzeye çıkarmak için önünüzdeki fırsatları göreceksiniz.
Alışkın olduğunuz yaşam tarzını, arkadaşlarınızı, ailenizi ve sevdiklerinizi geride bırakıp yeni dünyayı keşfe gittiğinizde dünyayı ders kitaplarında anlatılanların ötesinde tanıma fırsatınız olacak. Amerika'da geçireceğiniz 10 aylık liseli değişim programı sizin yaşadığımız dünyayı yeniden tanımanızda ve ufkunuzu geliştirmenizde yardımcı olacak. Farklı bir kültürü ve yaşam tarzını tanıyacaksınız. Kendi ayaklarınız üzerinde durmayı, değişik görüş ve inançlara saygılı olmayı öğreneceksiniz. Yeni arkadaşlıklar kuracaksınız. İngilizcenizi ana dilinize yakın düzeye getirme şansını elde edeceksiniz. Başarının en önemli şartı olan kendinize güven duymayı öğreneceksiniz.

NEDEN ICEP?


1995'te, Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün resmi gazetenin mükerrer sayısında yayınlanan ilanıyla kurulan Vakfımız, Türkiye'de ve dünyada kültürel değişim programları aracılığı ile ülkemizi tanıtmayı ve gençlerimizin dünyayı tanımalarını amaçlıyor. ICEP bu programları sunarken uluslararası saygın kurumların desteği ve sponsorluğundan faydalanmaktadır. Amerika'daki Lise Değişim Programı'nın öncülerinden CCI-Center for Cultural Interchange, ABD Hükumeti'nin ziyaretçi değişim programlarında yetki verdiği önemli kurumlardan biridir ve değişim programlarında gerekli olan ABD J-1 vizelerin onaylanmasında sponsor olarak seçilmiştir. CCI, ABD çapında sorunlara hemen müdahale edebilecek örgütlü yerel danışmanlara sahiptir ve Li,se Değişim Programlarını 1991 yılından bu yana başarıyla uygulamaktadır.  

BAŞVURU KOŞULLARI


Programa başlama tarihi itibarıyla 15 yaşından büyük ve 18,5 yaşından küçük olmanız gerekir. İngilizceyi iyi derecede bilmeniz, okulunuzda başarılı bir öğrenci olmanız, yeni bir kültüre ve yaşam tarzına uyum sağlayacak ve Türkiye'yi temsil edebilecek yapıda olmanız aranılan diğer koşullardır.

PROGRAM SÜRESİ


Program Amerika'da lise eğitimin başladığı tarihlerde, her yıl ağustos ve ocak aylarında başlamakta, öğrencinin tercihine göre 5 veya 10 ay sürmektedir.

PROGRAMA KATILMAK İÇİN ÖDEME YAPMALI MIYIM?


ABD'de 10 ay süren lise değişim programına katılan adaylar Amerika’daki sponsor kuruluş CCI aracılığı ile bir gönüllü aile yanına yerleştirilirler. Ailelerin bulunması ve kontrolü için yerel danışmanlar çalışmaktadır. Öğrencilerin Amerika’da bulundukları süre boyunca sağlık ve kaza sigortalarının yapılmış olması gerekmektedir. Bu masrafları karşılamak için Amerika’daki lise değişim programına katılmak isteyen adaylardan 8.000 USD tutarında bir katkı payı istenmektedir. Bu tutarın 2.500 USD lik kısmı başvurunun kabul edilmesinden sonra ilk ödeme olarak yapılmaktadır. Kalan tutar Haziran ayının 15 ine kadar ödenmektedir. Buna göre sponsor kuruluş öğrencilere 31 Ağustos tarihine kadar uygun bir aile bulunması için çalışmaktadır. Eğer aile yanı yerleşim sağlanamazsa başvuru sahibine tüm tutar iade edilmektedir.

PROGRAM İLE NELER SAĞLANIYOR?


 • J-1 Vize sponsorluğu
 • Amerika'da havaalanında karşılanma
 • Amerika'da kalınacak gönüllü aile yanında 10 ay süresince barınma ve ailenin bir ferdi gibi yemek ve sosyal ihtiyaçların ücretsiz karşılanması
 • ABD'de, yanında kalınacak ailenin oturduğu evin çevresinde bir devlet okulunda eğitim
 • 24 saat acil yardım hattı
 • Yerel danışman ve gönüllü veli desteği
 • Sağlık ve kaza sigortası

DİĞER MASRAFLARIM NELER OLUR?


 • Güvence depozitosu – Kalınan evde verilebilecek hasarlara ve borç faturalarına karşılık 500 USD (935 TL). Program bitimde hasarsızlık durumunda iade edilir.
 • Uçak bileti
 • Vize masrafları
 • Okuldaki öğle yemekleri
 • Okul malzemeleri
 • Cep harçlığı

BAŞVURU ve ELEMELER1. Başvuru Tarihleri
Ağustos ayında başlayacak programa başvurular önceki nisan ayında sona erer.


2. Başvuru Yerleri
Programa başvurular yukarıda açıklanan son başvuru tarihinden önce ICEP  Ankara ofisine yapılabilir.


3. Başvuru Koşulları
 • 15 ile 18,5 yaşları arasında olmak,
 • Lise öğrencisi olmak,
 • ABD'de lise eğitimi alabilecek seviyede İngilizce bilgisine sahip olmak (ICEP tarafından yapılacak İngilizce seviye sınavı – SLEP ‘de başarılı olmak),
 • Başarılı bir öğrenci olmak ve derslerinde yüksek akademik başarı göstermek
 • Belli bir olgunluğa ve sorumluluk anlayışına sahip, yanında kalınacak ailenin bir üyesi olmaya hazır ve istekli olmak.


4. Başvuru İşlemleri
Program için ICEP Ankara merkezine şahsen veya telefon açarak başvurmanız mümkündür.
Ön başvurunuzu takip eden 2 hafta içinde Ankara, İstanbul veya İzmir’de, İngilizce Yeterlilik sınavına alınırsınız. Sınavı başarıyla geçen adaylar ve aileleri ile sözlü mülakat yapılır. Bu mülakat ile adayların programı başarı ile tamamlayabilecek olgunlukta ve karakter özelliklerinde olduğundan emin olunur.
Mülakat sonrasında başarılı olan adaylardan aşağıdaki belgelerle birlikte CCI online başvuru formlarını doldurmaları talep edilir:
 • Misafir Aileye mektup
 • Son 3 yılın ders notlarını içeren not dökümü
 • İngilizce öğretmeni ve rehber öğretmenden referans mektupları
 • Veli muvafakat belgesi
 • Sağlık raporu
 • Vesikalık Fotoğraf ve adayın kendisini tanıtan fotoğraflar


5. Başvuru Kabulü
Başvuru formlarını online olarak tamamlayan ve sponsor kuruluş - CCI a gönderen adaylar, dosyalarının kabul edildiğine dair onayı aldıktan sonra program katkı payı ön ödemesi olarak 2.500 USD tutarı CCI hesaplarına transfer ederler. Sponsor kuruluş – CCI aile arama sürecine başlar. Program ücretinin geri kalan kısmı 15 Haziran itibari ile ödenmelidir.


6. Aile Seçimi
Aile seçiminde ABD yasaları katı kurallar ortaya koymuştur. Ailenin kabul edeceği öğrenciyi ağırlayabilecek maddi yeterlilikte olması, iyi bir aile geçmişine sahip olmaları, ABD vatandaşı ve İngilizce konuşuyor olmaları ve misafir öğrencinin devam edeceği devlet lisesine en fazla 45 dakika uzaklıkta oturuyor olmaları yasalar gereği zorunludur. Buna ek olarak misafir öğrencinin rahat edebileceği bir aile ortamı sunması da sponsor kurumlar tarafından aranılan en önemli koşullardandır.
Bütün aileler yüz yüze mülakatla seçilir. Misafir öğrencinin rahatı ve güvenliği aile seçimindeki en önemli kriterlerdendir.


7. Vize İşlemi
Öğrencinin yanında kalacağı aile kesinleştikten sonra, ABD vize işlemlerine başlanır. Bu işlemler 2-3 hafta içinde sonuçlanır. Vize işleminden önce öğrencinin başvuru ücretinin ödenmiş olması istenmektedir. Vize başvurusu için gerekli DS2019 kabul formu sponsor tarafından gönderilecek ve ICEP öğrencinin vize formlarını hazırlayacak ve randevusunu alacaktır. 


8. ABD'ye Ulaşım
Vize onayı alındıktan sonra uçak bileti alınacaktır. Biletinizi kesmeden önce öğrencinin karşılama onayı alınacaktır.


 9. ABD'de Karşılanma ve Amerikalı aileniz ile tanışma
Öğrenciler ABD'de CCI yerel yetkilileri ya da aileleri tarafından karşılanır ve kalacakları ailelere teslim edilirler.

 
s

icep logo mini

Uluslararası Kültürel Değişim
Programları Burs Vakfı

Copyright ©